top of page

#KDP- Egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką.

  • Zdjęcie autora: Paulina Lee
    Paulina Lee
  • 28 lip 2020
  • 3 minut(y) czytania

Hej!

Wiele z Was jeździ już od jakiegoś czasu i często pytacie mnie o starty w zawodach, a także o odznaki jeździeckie. Jeżeli nie mamy żadnej odznaki jeździeckiej, to możemy startować w zawodach, ale tylko towarzyskich. Odznaki, to nie wszystko, bo do uzyskiwania kolejnych klas sportowych musimy też zdobywać licencje. Egzaminy licencyjne zdaje się już na zawodach, w poszczególnych klasach. Ja dzisiaj opowiem Wam o BOJ (skrót od: brązowa odznaka jeździecka).


Co daje BOJ?

Uprawnia do startów w zawodach regionalnych. W ujeżdżeniu starty do P klasy włącznie, w skokach do L klasy włącznie oraz w różnych olimpiadach/Pucharze Polski dzieci, młodzieży na kucach jak i dużych koniach.


Odznakę można zdawać na swoim koniu lub wypożyczyć od ośrodka, w którym jest przeprowadzany.


Z czego składa się egzamin ?


-opieka stajenna

Z tej części są zwolnione osoby, które mają odznakę "Jeżdżę Konno" lub certyfikat wydany przez egzaminatora.

Egzaminatorzy sprawdzają umiejętności egzaminowanego z zakresu czyszczenia, siodłania, ogólnego obchodzenia się z koniem, oraz odczytywania sygnałów konia. Egzaminator zadaje pytania oraz często prosi o wskazanie czegoś na koniu lub sprzęcie (pytania do opieki stajennej znajdziecie w pliku pod pytaniami do teorii).


-próba ujeżdżeniowa

Ta część egzaminu polega na przejechaniu programu na czworoboku. W trakcie przejazdu egzaminator ocenia: sposób prowadzenia konia, prawidłowe użycie pomocy, dosiad oraz kolejność programu. W przypadku pomyłki, która może zdarzyć nam się tylko dwa razy dostajemy punkty karne. Za trzecią pomyłką jest eliminacja i wynik egzaminu jest negatywny. Żeby zaliczyć tę część, trzeba uzyskać conajmniej 5,5 punktu na 10 możliwych do uzyskania. Niżej wrzucam Wam zrzut ekranu ze strony PZJ z programem i rysunek czworoboku wraz z literami.




-próba skokowa

Do tej części egzaminu nie będziemy mogli podejść, jeżeli nie zaliczymy ujeżdżenia. Tutaj egzaminatorzy oceniają prawidłowy dosiad skokowy, pokonywanie cavaletii oraz przeszkód, a także działania podjęte przez jeźdźca między przeszkodami. Na dużych koniach wysokość przeszkód wynosi do 70 cm, a na kucach w zależności od grupy, max. do 60cm. Wcześniej ustawienie przeszkód było takie samo i można było nauczyć się parkuru w domu. Według nowych przepisów, parkur będzie dowolny i będzie go można obejrzeć tylko przed egzaminem, tak jak na zawodach. W przypadku 3 nieposłuszeństw konia, upadku lub braku panowania nad nim egzamin zostaje przerwany i nie zaliczamy skoków. Jeśli chodzi o zrzutki, to egzaminatorzy oceniają czy zdarzyła się ona z winy jeźdźca, czy konia. Pamiętajcie, że osoby do 16 roku życia muszą mieć kamizelkę ochronną.

Tutaj możecie zobaczyć przykładowe ustawienie parkuru pod egzamin na BOJ.


-egzamin teoretyczny

Żeby przystąpić do tej części egzaminu, musimy zdać część ujeżdżeniową. Jeśli nie uda ci się zaliczyć skoków, to możesz do niej podejść i w kolejnym terminie będziesz mieć do zaliczenia już tylko skoki.

Egzamin jest przeprowadzany w formie rozmowy. Komisja zadaje pytanie, a Ty możesz swobodnie wypowiedzieć się na dany temat. Komisja dopasowuje formę i poziom pytań do wieku zdającego. Ilość pytań jest zależna od tego jak sprawnie odpowiada zdający.

Kategorie pytań, z których komisja może zadać pytanie:

•zachowanie konia

•prawidłowe zachowanie się przy koniu i podstawy pielęgnacji

•podstawy żywienia i technika żywienia

•podstawy zdrowia konia

•podstawy eksterieru, maści i odmiany

•podstawy teorii jazdy konnej

•dosiad

•rodzaje pomocy

•podstawowe figury na ujeżdżalni

•zasady zachowania na ujeżdżalni

•sprzęt jeździecki i strój do jazdy


Wrzucam Wam pytania na teorię, a na końcu znajdziecie te z przygotowania konia do jazdy:


Najlepiej jest trenować z kimś, kto już wcześniej przygotowywał jeźdźców do odznak i zna kryteria oceniania na takich egzaminach. Pamiętajcie, aby się sumiennie przygotowywać do części teoretycznej, jak i praktycznej. Na jazdach warto ćwiczyć sobie przejazd na ujeżdżenia oraz różne ułożenia parkuru, a w domu czytać i uczyć się po kilka pytań dziennie, aby je dobrze utrwalić.


Jeżeli będziecie w najbliższym czasie zdawać jakąś odznakę, to życzę Wam powodzenia i pamiętajcie, że największym problemem na wszystkich egzaminach jest stres!


Macie jakieś rady na naukę dużej ilości pytań? Dajcie znać w kometarzach ;)

Miłego dnia i do następnego!

Comments


Subskrypcja

©2020 by LeeHorses Paulina Lee. Proudly created with Wix.com

bottom of page