Hej!
Wracam do Was po tygodniu przerwy :)
Jakiś czas temu pisałam Wam o rodzajach siodeł, więc dziś postanowiłam opowiedzieć Wam trochę o budowie siodła klasycznego. Ono też różni się profilami (skokowe, ujeżdżeniowe, wszechstronne itd.), ale o tych różnicach pisałam Wam właśnie w tamtym poście. Natomiast, wszystkie rodzaje i typy siodeł posiadają wspólne części, o których sobie powiemy.
Jeżeli ktoś jeszcze nie czytał wpisu o rodzajach siodeł, to zapraszam Was do linku poniżej:
A więc, jak jest zbudowane siodło?
1. Najważniejsza część siodła, stanowiąca jego szkielet, to terlica. Zapewnia stabilne ułożenie siodła na końskim grzbiecie i rozkłada ciężar jeźdźca na większej powierzchni, co zapobiega przeciążeniom końskim pleców. Najczęściej jest ona wykonywana z lekkiego i miękkiego drewna i dodatkowo obita skórą lub bawełną. W przypadku bardzo lekkich siodeł, zdarza się, że jest ona plastikowa. Istnieją też siodła bezterlicowe (tzw. gapa).
2. Poduszki podbicia (panele)- Znajdują się pod siodłem i najczęściej wypełnione są wełną lub pianką. To właśnie one leżą na końskich plecach i rozkładają się na mięśniach grzbietu, tworząc kanał, który zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z wyrostkami kolczystymi i uszkodzeniom kręgosłupa. Ich zadaniem jest zmniejszenie nacisku ciężaru jeźdźca na końskie plecy i amortyzacja. Wypełnienie trzeba dopasować do umięśnienia końskich pleców oraz regularnie dopełniać, bo materiał który jest w środku się ubija.
3. Przedni łęk- Jest to, wygięta w łuk część z przodu siodła. Ogranicza siodło z przodu i zapobiega jego przesuwaniu. Nie ma bezpośredniego kontaktu z końskim kłębem, ale na tej wysokości powinien się znajdować, gdy założymy siodło na konia.
4. Siedzisko- Najgłębsze miejsce w siodle, na którym siedzi jeździec. Znajduje się pomiędzy przednim, a tylnym łękiem.
5. Tylny łęk- Najwyższa część siodła. Ogranicza je od tyłu i również zapobiega przesuwaniu się siodła. Jest mniej wygięty, ze względu na to, że pod przednim łękiem znajduje się kłąb, a tutaj nie mamy aż tak wystających części ciała konia.
6. Tybinka duża- Płat skóry znajdujący się na zewnątrz siodła. Są do niego doszyte poduszki kolanowe, które stabilizują nogę oraz cały dosiad jeźdźca.
7. Tybinka mała- Znajduje się pod tybinką dużą. Jej zadaniem jest jej chronienie przed uszkodzeniem przez sprzączki przystuł.
8. Przystuły- najczęściej 3 skórzane paski, znajdujące się po bokach siodła, do których przypina się popręg. Przypinamy oczywiście do dwóch z trzech.
9. Puśliska- Są to paski, na które zakłada się strzemiona. Są przymocowane do zamków, które znajdują się pod skrzydełkami. Z prawej strony są niezakończone, aby ułatwić im wypięcie się podczas mocnego szarpnięcia, czyli np. gdy jeździec spadnie i zostanie mu noga w strzemieniu.
10. Strzemiona- W nich jeździec trzyma stopę. Ułatwiają one przenoszenie ciężaru na nogi i stabilizują pozycję w siodle. Jest wiele modeli strzemion, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo, np. ze specjalnymi wkładkami lub strzemiona bezpieczne, które się otwierają, gdy jeźdźcowi zablokuje się noga podczas upadku.
Pod siodło zakładamy jeszcze czaprak i ewentualnie podkładkę, oraz podpinamy je popręgiem. To na pewno już wiecie z wpisu o ubieraniu konia :)(https://leehorsesofficial.wixsite.com/home/post/kdp-przygotowanie-konia-do-jazdy-cz-2-ubieranie)
Dajcie znać czy znaliście wszystkie te części siodła, a jeśli nie, to których się dzisiaj nauczyliście ;)
Miłego dnia i do następnego!
Commentaires