Hej!
Dzisiejszy temat jest bardzo istotny w początkach jazdy konnej. Na pierwszych jazdach zazwyczaj jeźdźcom jest trudno złapać równowagę. W siodle zaczynamy używać mięśni, których zazwyczaj się nie używa. Mocne mięśnie głębokie brzucha, grzbietu, mięśnie miednicy, pośladków i mięśnie przywodziciele są bardzo ważne podczas jazdy konnej.
Napiszę Wam tu kilka ćwiczeń, które pomogą poprawić Waszą równowagę. Jedna grupa jest do wykonywania na koniu, a druga w domu.
-na koniu
Wszystkie te ćwiczenia można robić w stępie, kłusie i galopie, w zależności od stopnia zaawansowania i tego jak pewnie czuje się dana osoba.
1. Stanie w strzemionach- To ćwiczenie angażuje mięśnie głębokie brzucha, pleców, pośladków, ud i łydek. Bardzo dobrze wpłynie na równowagę w trakcie anglezowania.
2. Jazda w półsiadzie- Działa podobnie do stania w strzemionach, ale kładzie większy nacisk na wzmocnienie pleców i przywodzicieli.
3. Mieszanie dwóch wyżej wymienionych- To ćwiczenie jest już trochę cięższe, ale bardzo pomaga ustabilizować ciało i wzmacnia mięśnie. Można wykonywać to w formie zmian, np: pełny siad-półsiad-stanie-półsiad-pełny siad, ze zmianą co kilka kroków. Możemy modyfikować kolejność lub robić tylko mieszankę dwóch propozycji (np. półsiad-stanie-półsiad-stanie). Ważne jest żeby nie łapać równowagi łapiąc się za wodzę albo zakleszczać się nogami. Jestem pewna, że po tym ćwiczeniu będziesz mieć największe zakwasy :)
4. Jazda na bez strzemion lub/i na oklep- Najbardziej angażuje dolne partie mięśni brzucha i pleców, ale też miednicy i ud. Im więcej godzin "wyklepiesz", tym większe efekty zobaczysz. Bardzo dobrym ćwiczeniem jest też anglezowanie bez strzemion, które bardzo dobrze wzmacnia przywodziciele ud, ale też brzuch i plecy. Tak samo możemy spróbować stać i jeździć w półsiadzie, co będzie lekkim utrudnieniem dla poprzednich ćwiczeń. Jazda bez strzemion działa wyjątkowo dobrze, bo nie mamy możliwości "pójścia na łatwiznę", poprzez obciążanie strzemion.
Każde z tych ćwiczeń możesz modyfikować, w zależności od potrzeby. Najważniejsze jest wykonanie każdego z tych ćwiczeń pod okiem doświadczonego instruktora, który będzie mógł korygować Twoją postawę w trakcie wykonywania każdego ćwiczenia.
-w domu
1. Stabilizacja- Czyli ćwiczenie mięśni głębokich. Tutaj najlepiej sprawdza się ćwiczenie zwane deską/plankiem. Tutaj polecam Wam robić "klasyczną" deskę i deskę w podporze bokiem, która dodatkowo wzmacnia mięśnie skośne brzucha. Bardzo efektownie wzmacnia mięśnie głębokie i stabilizuje całe ciało.
Mięśnie, które szczególnie się wmacniają podczas tego ćwiczenia to: mięsień piersiowy, mięśnie naramienne, m. prosty brzucha, m. skośny brzucha, m. czworogłowy uda i m. najszerszy grzbietu. Polecam Wam też robić sobie jakiś krótki trening (nawet z YouTube) na wzmocnienie mięśni głębokich. Na pewno, wśród zaproponowanego tam zestawu ćwiczeń znajdzie się właśnie deska.
2. Ćwiczenia na przywodziciele ud- W większości ćwiczeń nie jesteśmy w stanie ćwiczyć samych przywodzicieli i zaangażowanych będzie jeszcze kilka innych mięśni, tj. mięsień czworogłowym uda, mięście pośladków i mięśnie łydek, a nawet dolne partie mięśni brzucha i pleców. Ale to nawet lepiej, bo każda z wymienionych partii mięśni jest nam potrzebna do stabilizacji w siodle.
Kilka z nich to: przysiady, zakroki skrzyżne, unoszenie wyprostowanej nogi (stojąc do środka lub leżąc na plecach), wykroki w bok. Jest wiele różnych ćwiczeń, które można znaleźć w internecie, na stronach trenerów personalnych, czy kanałach na YT.
3. Rozciąganie- Ze spiętymi i nierozciągniętymi mięśniami, nie będziemy w stanie utrzymać równowagi. To dokładnie tak samo jak z torbą wypchaną zakupami na siedzeniu w samochodzie. Kiedy auto skręca, torba się przewraca.
Dodatkowo, rozciągnięte ciało będzie dużo mniej narażone na uszkodzenie podczas upadku. Tutaj polecam rozciąganie całego ciała. Jest to długotrwały proces i wymaga szczególnej regularności. Codziennie chociaż po 15-20 minut rozciągania da bardzo dobre efekty. Wiele osób poleca też yogę. Daje nam rozluźnienie i rozciągnięcie całego ciała, ale też wycisza i relaksuje.
Każdy sport wymaga od nas pracowania również poza samymi treningami i jeżeli chcemy być co raz lepsi w tym co kochamy, to powinniśmy przestrzegać tej zasady. Ćwiczenia na koniu, jak i w domu sprawią też, że będziemy sprawniejsi w życiu codziennym.
Daj znać jakie Ty znasz jeszcze ćwiczenia na równowagę w siodle ;)
Miłego dnia i do następnego!
Comments