#KDP Jakie wyróżniamy chody u konia ?
- Paulina Lee
- 25 mar 2020
- 2 minut(y) czytania
Hej !
Dzisiaj powiemy sobie trochę o chodach konia i jak one wyglądają.
Przede wszystkim chody dzielimy na 2 grupy: naturalne i te, które pojawiają się tylko z ingerencji człowieka (częściej większość z nich jest zaliczana do figur w ujeżdżeniu, ale też je wymienię jako ciekawostkę).
*chody naturalne (wyróżniamy 4)

-Stęp: najwolniejszy chód konia, czterotaktowy. Dwie kończyny jednocześnie mają kontakt z podłożem. Kolejność ich stawiania: kończyna miedniczna (tylna), kończyna piersiowa (przednia) po tej samej stronie, druga kończyna miedniczna, kończyna piersiowa po tej samej stronie.

-Kłus: Jest najmniej naturalny dla konia z tych czterech, bo w naturze koń najmniej się w nim porusza. Jest chodem dwutaktowym i kończyny są jednocześnie stawiane po przekątnej. Kolejność ich stawiania: kończyna piersiowa, kończyna miedniczna po przekątnej, kończyna piersiowa, kończyna miedniczna po przekątnej.
Nienaturalne (z ingerencji człowieka) odmiany kłusa to:
+Piaff: Jest to kłus, tylko że w miejscu. Koń jest bardzo mocno zebrany i podnosi nogi bardzo wysoko.
+Pasaż: Wygląda podobnie do piaffu, tylko koń już się porusza- bardzo wolnymi, wysokimi krokami.
+Inochód: Różni się tym, że koń zamiast po przekątnej, stawia kończyny stronami (lewa kończyna piersiowa i lewa kończyna miedniczna, prawa kończyna piersiowa i prawa kończyna miedniczna). Kroki są bardzo krótkie i szybkie. Inochodem poruszają się głównie kłusaki.

-Galop: Jest chodem trzytaktowym. Kolejność stawiania kończyn (ustalmy, że w prawo, w lewo będzie po prostu zaczynać przeciwna noga): lewa kończyna miedniczna, prawa kończyna miedniczna, lewa kończyna piersiowa, prawa kończyna piersiowa i następuje moment kiedy wszystkie nogi są w powietrzu.
Nienaturalną (z ingerencji człowieka) odmianą galopu jest:
+Kontrgalop: Jest po prostu galopem, w którym koń np. w lewo idzie na prawą nogę (czyli „na złą nogę")
-Cwał: Jest najszybszym chodem konia i na zwykłej jeździe po ujeżdżalni raczej go nie spotkamy, bo jest za mała przestrzeń, aby koń mógł się tak rozpędzić. Jest odmianą galopu, tylko że jest czterotaktowym chodem (tak jak stęp). Kolejność stawiania kończyn (np w prawo): lewa kończyna miedniczna, prawa kończyna miedniczna, lewa kończyna piersiowa, prawa kończyna piersiowa
Można wykonywać w 3 podstawowych chodach (stęp, kłus, galop):
-Trawers: Koń idzie do przodu, ale jest ustawiony ukośnie i idzie w trzech śladach: zewnętrzny ślad zostawia lewa kończyna miedniczna, środkowy lewa kończyna piersiowa i prawa kończyna miedniczna, które idą po sobie, a wewnętrzny ślad zostawia prawa kończyna miedniczna.
Tak jak pisałam wyżej, w naturze koń raczej nie porusza się kłusem, dlatego też najtrudniej mu jest się w nim rozluźnić. U nas z rekreacji przyjęło się, że trening robimy etapami: stęp, kłus, galop, kłus, stęp. Ja natomiast często po dłuższym rozstępowaniu konia zaczynam od galopu, aby dać mu się rozciągnąć i rozluźnić i dopiero później wykonuję pracę i ćwiczenia w kłusie, mieszając wszystkie chody wykonując różne przejścia.
Daj znać w komentarzu jaki jest Twój ulubiony chód ;)
Miłego dnia i do następnego!
Opmerkingen